از روز جمعه؛ آمریکا روی ۳۴ میلیارد دلار کالای چینی تعرفه می‌گذارد/چین: اقدام متقابل می‌کنیم


به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، چین خود را برای اقدام تلافی‌‌جویانه‌ای آماده می‌کند که قرار است آمریکا طی یک اقدامی در ۶ جولای علیه چین داشته باشد. 

پیش از این آمریکا اعلام کرد در ۶ جولای یعنی دو روز دیگر روی ۳۴ میلیارد دلار کالای چینی تعرفه اعمال خواهد کرد، چین هم گفته است در صورتی که آمریکا بخواهد چنین اقدامی بکند، اقدامات لازم برای اجرای تعرفه روی همین میزان کالاهای آمریکایی و در همان تاریخ آماده شده است. 

در ۱۵ ژوئن دولت آمریکا اعلام کرد که ۲۵ درصد تعرفه روی ۸۱۸ قلم کالای وارداتی چینی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار در ۶ جولای اجرایی خواهد کرد. 

در همین زمینه لو کنگ سخنگوی وزارت امورخارجه چین هم اعلام کرد کشورش آماده اقدامات تلافی‌جویانه است اما جزئیات آن را که چه زمانی و چگونه اجرا خواهد کرد، معرفی نکرد. 

لو گفت: چین مقدمات اقدام تلافی‌جویانه را آماده کرده است، به محض اینکه آمریکا تعرفه روی کالاهای چینی اعلام کند، چین نیز اقدامات لازم را بسیار قوی‌تر اجرایی خواهد کرد. 

دهه‌هاست که آمریکا تلاش می‌کند که هژمونی خود را در حوزه‌های نظامی و اقتصادی روی کشورهای دیگر داشته باشد و در حال حاضر هژمونی اقتصادی را پیگیری می‌کند. 

به گزارش فارس، جنگ تجاری بین آمریکا و چین چند ماهی است کلید خورده و آغازگر این جنگ آمریکا بود که تعرفه ۲۵ درصد روی واردات فولاد و ۱۰ درصد روی واردات آلومینیوم اعمال کرد و پس از آن هر دو کشور فهرستی از کالاهایی را اعلام کردند که روی آنها تعرفه اعمال شد.

و در ادامه این جنگ تجاری قرار است آمریکا پس‌فردا روی ۸۱۸ کالای چینی به ارزش ۳۴ میلیارد دلار تعرفه اعمال کند، این جنگ تجاری تنها بین این دو کشور نیست بلکه به اتحادیه اروپا و دیگر کشورها مانند روسیه هم کشیده شده است. امروز ۴۰ کشور اعلام کردند که علیه اقدامات غیرمنطقی آمریکا که مغایر با قوانین جهانی است، به سازمان تجارت جهانی شکایت می‌کنند. 

انتهای پیام/