محکومیت ۹ نظامی بازنشسته شیلیایی به جرم قتل «ویکتور خارا»


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از فرانس پرس، یک قاضی شیلیایی ۹ نظامی بازنشسته را که در سال ۱۹۷۳ میلادی (۱۳۵۲ شمسی) در قتل «ویکتور خارا» خواننده سرشناس و مبارز این کشور دست داشته‌اند، محکوم اعلام کرد.

خارای ۴۰ ساله روز بعد از ۱۱ سپتامبر سال ۱۹۷۳ میلادی در جریان کودتایی که سازمان سیای آمریکا پشت آن بود، دستگیر شد. در آن کودتا «سالوادور آلنده» رئیس‌جمهوری وقت شیلی به زیر کشیده شد و آگوستو پینوشه به عنوان دیکتاتور به روی کار آمد.

چند روز پس از دستگیری ویکتور خارا، ، جسد وی با جای ۴۴ گلوله در بدنش پیدا شد. او به همراه ۵۰۰۰ زندانی سیاسی دیگر که دستگیر شده بود، پس از شکنجه در استادیوم ورزشی کشته شد. حتی انگشت‌های این خواننده و نوازنده گیتار به وسیله قنداق اسلحه و پوتین نظامیان کاملا شکسته و خورد شده بود.

قاضی میگوئل واسکز پلازا، ۹ سرباز بازنشسته عضو ارتش را به خاطر مسولیتشان در کشتن ویکتور خارا در سانتیاگو پایتخت شیلی محکوم اعلام کرد.

۸ نفر از آن محکومین با درجه‌های نظامی ستوان، سرهنگ و سرتیپ هرکدام به ۱۵ سال و یک روز زندان به خاطر نقش‌شان به عنوان مشارکت در قتل ویکتور خارا و رئیس سابق زندان‌های شیلی «لیتره کویروگا کارواخال» محکوم شدند. هر کدام از این هشت محکوم همچنین به ۳ سال حبس برای ربایش این دو قربانی محکوم شدند.

افسر نهم نیز به خاطر دستیاری در کشته شدن این دو نفر به ۵ سال زندان و نیز ۶۱ روز حبس بخاطر دستیاری در ربودن این دو نفر قربانی محکوم شد.

«ویکتور لیدیو خارا مارتینِس» شاعر، آوازخوان و انقلابی شیلیایی بود که در جریان کودتای نظامی آگوستو پینوشه علیه سالوادور آلِنده در شیلی به قتل رسید.

انتهای پیام/