معاون بندری‌ سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد امضای ۴ قرارداد سرمایه‌گذاری‌ و آغاز ساخت پایانه مواد معدنی‌ در چابهار


‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی‌، محمدعلی حسن‌زاده با اعلام این خبر اظهار داشت: این قراردادها با توجه به اهمیت سواحل مکران و افق بلندمدت توسعه‌ای که برای بندر چابهار در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است، منعقد می‌شود.

وی تصریح کرد: قراردادهای یاد شده به روش ساخت، بهره‌برداری و B.O.T خواهد بود، در زمینه جمع‌آوری مواد زاید کشتی‌ها، احداث مخازن نگهداری LPG، احداث مخازن فرآورده های نفتی و احداث انبار چندمنظوره در بندر شهید بهشتی چابهار و در مجموع به ارزش بیش از ۱۸۳ میلیارد تومان است.

به گفته معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، قرارداد جمع آوری مواد زائد نفتی و روغنی کشتی ها با اهداف افزایش ایمنی و زیست محیطی با مبلغ کل سرمایه گذاری ۱۹۵۷۱۳ میلیون ریال‌ به امضا خواهد رسید.

حسن‌زاده افزود: همچنین قراردادی در زمینه ذخیره سازی و صادرات نفت با احداث مخازن فرآورده‌های نفتی به روش B.O.T و با مبلغ سرمایه گذاری ۹۸۰ میلیارد ریال به امضا خواهد رسید و شرکت نفت و گاز بلوچستان با احداث مخازن نگهداری LPG با ظرفیت ۲۶۵ هزارتن در زمینه صادرات LPG با کشور پاکستان فعالیت خواهد کرد.

به گفته وی‌ با ابلاغ مشوق‌های ویژه بندر چابهار نوع نگاه و نگرش بخش‌های خصوصی، صاحبان کالا به بندر چابهار تغییر یافته به گونه‌ای که ترغیب و تشویق هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران را در پی دارد و تاکنون جمع زیادی از متقاضیان سرمایه‌گذاری به این بندر مراجعه کرده‌اند.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: با توجه به توسعه بندر چابهار و افزایش ظرفیت بندر چابهار از ۲/۵ میلیون تن به ۸/۵ میلیون تن در سال پس از افتتاح فاز اول و به دنبال ارائه بسته تشویقی و تخفیفات سازمان بنادر و دریانوردی به بندر چابهار در سال ۹۷ با توجه به حجم کالاهای وارداتی و صادراتی از طریق این بندر اقیانوسی و نیاز به احداث انبارهای چندمنظوره، عقد قرارداد با شرکت توسعه سیراف غرب در راستای پاسخ به تقاضای موجود در زمینه احداث انبار و ظرفیت های ایجاد شده در زمینی به مساحت ۳ هکتار و با ظرفیت ۵۷۶ هزار تن به امضا خواهد رسید. مبلغ کل این سرمایه گذاری ۱۲۸ میلیارد و ۱۵۵ میلیون ریال است.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین از آغاز بهره برداری از ۲ دستگاه مکنده غلات در بندر چابهار خبر داد و گفت: با بهره برداری از این دو دستگاه و ورود این مکنده‌ها، تجهیزات بندر به روز‌تر و ارائه خدمات بهتر صورت می گیرد و شناورها و کشتی‌های غلات با سرعت بالایی تخلیه می‌شوند.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین اعلام کرد: همچنین مراسم کلنگ زنی ساخت نخستین ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی جنوب کشور در بندر شهید بهشتی چابهار بین سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت توسعه تجارت زندگی که اوایل خرداد ماه سال جاری به امضا رسیده بود، نیز برگزار می شود.

حسن زاده گفت: این قرارداد با سرمایه‌گذاری ۲۸۰۰ میلیارد ریال برای ساخت نخستین ترمینال تمام مکانیزه سبز و هوشمند مواد معدنی­ در بندر شهید بهشتی چابهار بین سازمان بنادر و دریانوردی و این شرکت امضاء شده است و با ظرفیت اشتغالزایی ۳۷۵ نفر در زمینی به مساحت ۱۳ هکتار اجرا می‌شود.

به گفته وی، همه تجهیزات مورد استفاده این پروژه با ظرفیت بارگیری سه هزار تن بر ساعت انواع مواد معدنی را داراست و این تجهیزات، طبق آخرین استانداردهای فنی و زیست محیطی اتحادیه اروپا ساخته شده که طراحی و ساخت بخش زیرساختی و انتقال مواد در داخل این ترمینال، با بهره گیری از توان مهندسی داخلی انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: این مواد معدنی شامل سنگ آهن خرد شده، کنسانتره آهن و مس، گندله ، آهن اسفنجی، بریکت آهن، کلینکر، کرومیت و غیره است.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی افزود:  این طرح طی ۲ سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و مدت زمان استفاده از این ترمینال نیز ۲۰ سال است.

انتهای  پیام/ب