نگاهی به عملکرد ۹ بازار فرابورس در هفته ای که گذشت رشد ۲۳ درصدی نماگر آیفکس از ابتدای مردادماه


به گزارش خبرگزاری فارس خبرهای دریافتی از فرابورس حاکی است، در هفته منتهی به ۱۹ مردادماه ۱۳۹۷، شاخص کل فرابورس با ۷۱ واحد افزایش (معادل ۵ درصد) در ارتفاع ۱۴۹۹ واحدی قرار گرفت و این در حالی است که این نماگر در روز ۱۶ مرداد‌ماه یعنی دوشنبه تا پله ۱۵۳۲ واحدی نیز صعود کرده بود. بدین ترتیب با رشد هفته گذشته آیفکس این متغیر از ابتدای مردادماه رشد ۲۳ درصدی را به ثبت رساند.

در همین حال حجم کل معاملات فرابورس به ۴ میلیارد و ۳۱ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۴ هزار و ۹۵۸ میلیارد ریال رسید؛ این دو متغیر درحالی رشد ۲۵ و ۶۸ درصدی را نسبت به هفته پیش از آن ثبت کردند که هر دو در یکشنبه ۱۴ مرداد‌ماه بیشترین میزان خود در این هفته را به حجم یک میلیارد و ۴۳ میلیون ورقه‌ به ارزش ۵۹۸ میلیارد ریال به ثبت رساندند.  

از سوی دیگر نگاهی به آمار معاملات در بازار‌های ۹‌گانه فرابورس در این هفته نشان می‌دهد حجم و ارزش معاملات در بازار ابزار‌های نوین مالی شامل معاملات اوراق بدهی، اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌های قابل معامله به دادوستد ۱۰۳ میلیون ورقه به ارزش ۱۴ هزار و ۲۰۸ میلیارد ریال رسیده است.

اوراق بدهی در این مدت دادوستد ۱۵ میلیون ورقه به ارزش ۱۲ هزار و ۴۸۸ میلیارد ریال را ثبت کرد که به ترتیب رشد ۱۱۸ و ۱۰۹ درصدی این دو متغیر را در مقایسه با هفته پیشین نشان می‌دهد. به‌علاوه، معاملات در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) با دست‌به‌دست شدن ۸۷ میلیون ورقه به ارزش یک هزار و ۴۰۱ میلیارد ریال دنبال شد که حاکی از اختصاص یافتن بیشترین حجم معاملاتی در بازار ابزار‌های نوین مالی به ETFها بود.

تابلو تسهیلات مسکن نیز از معامله حدود ۰٫۵ میلیون ورقه به ارزش ۳۱۹ میلیارد ریال میزبانی کرد که نسبت به هفته گذشته رشد حدود ۸ درصدی این متغیر‌ها را نشان می‌دهد.

معاملات در سایر بازار‌های فرابورس با جا‌به‌جایی ۳ هزار و ۲۵ میلیون سهم به ارزش ۹ هزار و ۴۱ میلیارد ریال در مجموع دو بازار اول و دوم و تغییر مالکیت ۸۹۳ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۶۰۶ میلیارد ریال در معاملات بازار پایه پیگیری شد که بازار پایه به ترتیب شاهد افزایش ۱۵ و ۳۶ درصدی در حجم و ارزش معاملات خود بود.

همچنین هفته گذشته بازار سوم فرابورس میزبان معامله ۱۰ میلیون ورقه به ارزش ۱۰۳ میلیارد ریال بود؛ این میزان از حجم و ارزش معاملات در پی پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری اندیشه‌ورزان صبا تأمین در این بازار رقم خورد که در کنار پذیره‌نویسی اوراق اجاره شرکت تجهیزات ناوگان ریلی البرز نیرو در نماد «البرز۰۲» در بازار ابزارهای نوین مالی در شمار رویداد‌های مهم این هفته نیز قرار می‌گیرد.

در نهایت نگاهی به دادوستدهای انجام‌شده در صنایع فرابورسی حاکی از آن است گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی به ترتیب با در اختیار گرفتن ۳۶ و ۲۱ درصد از ارزش کل معاملات خُرد بازار سهام؛ یعنی مجموع معاملات در بازارهای اول، دوم، پایه و بنگاههای کوچک و متوسط SME در جایگاه اول و دوم این صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند. گروه‌های پالایشی‌ها و محصولات کاغذی نیز در جایگاه سوم و چهارم ایستادند.

انتهای پیام/ب