۶ الزام برای تقویت سازمان پیمان امنیت جمعی؛ توسعه همکاری‌ها در فاز نخست


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «سارانبای جین بیک اف» رئیس جمهور قرقیزستان در نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی با اشاره به انتقال ریاست در این سازمان به «بیشکک» اظهار داشت: قرقیزستان برای افزایش برند سازمان پیمان امنیت جمعی در عرضه بین‌المللی تلاش‌ می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت مؤثر قزاقستان به عنوان رئیس سازمان مذکور تصریح کرد: در جلسه پشت درهای بسته مسائل مهم در حوزه امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث قرار گرفت که ریاست در سازمان پیمان امنیت جمعی به قرقیزستان منتقل شد و بیشکک برای افزایش برند این سازمان در عرضه بین‌المللی تلاش بسیار انجام می‌دهد.

رئیس جمهور قرقیزستان با اشاره به نقش مهم اعضای سازمان در تأمین امنیت جمعی خاطر نشان کرد: درگیری‌ها در خاورمیانه و افغانستان تأثیرات منفی بر امنیت آسیای مرکزی دارد که تهدیدات تروریستی همراه با قاچاق مواد مخدر، مهاجرت غیرقانونی و جرائم در فضای سایبری را نیز تقویت می‌کند.

جین بیک اف گفت: نکات ذکر شده از لزوم تعامل بیشتر اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی در بخش‌های مختلف از جمله سیاست خارجه خبر می‌دهد که برنامه ریاست قرقیزستان در سازمان بر این مسائل توجه ویژه ارائه می‌کند.

   وی افزود: در مرحله اول باید ظرفیت سازمان پیمان امنیت جمعی از طریق توسعه همکاری با دیگر نهادهای بین‌المللی، منطقه‌ای و کشورهای مختلف افزایش یابد.

رئیس جمهور قرقیزستان ادامه داد: در مرحله دوم باید مرکز حل بحران‌های سازمان پیمان امنیت جمعی ایجاد و قوانین و مکانیزم‌های همکاری این مرکز با نهادهای دولتی کشورهای عضو سازمان طراحی شود.

جین بیک اف گفت: در مرحله سوم، برای تأمین امنیت جمعی باید در کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی پایگاه‌های نظامی با تمام تجهزات لازم تأسیس شود و نیروهای مسلح به طور دائم تمرینات را انجام دهند.

این مقام ارشد قرقیز افزود: در مرحله چهارم اعضای سازمان باید همکاری نظامی- اقتصادی و نظامی- تجهیزاتی را توسعه دهند که در این بخش باید تعامل کارخانه‌های صنعتی نظامی کشورهای سازمان تقویت شود و مراکز تعمیر تجهیزات نظامی راه‌اندازی شود.

وی اظهار داشت: در مرحله پنجم، اعضای سازمان باید توانایی کافی برای مقاومت در بر تهدیدات و چالش‌های معاصر داشته باشند و در این بخش برنامه مختلف از جمله تقویت همکاری مراکز ضدتروریستی، نظارت مشترک بر سازمان‌های تروریستی و افراطی، اجرایی استراتژیک ضدتروریستی سازمان ملل، همکاری برای عادی سازی وضعیت افغانستان، مبارزه با سازمان‌های تروریستی در نظر گرفته شد.

رئیس جمهور قرقیزستان خاطر نشان کرد: در مرحله ششم، باید توجه بیشتر به فضای اطلاعاتی ارائه شود که در رسانه‌ها مطالب مربوط به نقش مثبت سازمان پیمان امنیت جمعی و برنامه‌های سازمان منتشر گردد.

جین بیک اف گفت: من معتقد هستم که نکات ذکر شده به منافع ملی تمام اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی جواب می‌دهد و برای تقویت امنیت جمعی نه تنهای در منطقه بلکه جهان کمک می‌کند که کشورهای علاقمند همکاری با سازمان باید تشویق شوند.

وی تصریح کرد: امیدوار هستیم که اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی به قرقیزستان در ریاست کمک می‌کنند.

شب گذشته نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در شهر «آستانه» با حضور رؤسای جمهور بلاروس، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و نخست وزیر ارمنستان برگزار شد.

در چارچوب نشست مسائل مربوط به امنیت منطقه و بین‌المللی مورد بحث قرار گرفت و ریاست در سازمان مذکور به جمهوری قرقیزستان منتقل شد.

انتهای پیام/ح